Hiszpania – wątpliwe powody do zadowolenia

Hiszpania – wątpliwe powody do zadowolenia
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-11 (10:26)

Do końca lipca Hiszpania ma otrzymać z unijnych funduszy ratunkowych 30 mld euro na dokapitalizowanie krajowych banków komercyjnych pogrążonych w stratach wynikających z pęknięcia bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Dodatkowo do 2014 r. wydłużono Madrytowi termin, w którym jest zobowiązany sprowadzić deficyt budżetowy do poziomu 3 proc. PKB.

Oznacza to, że w tym roku dziura budżetowa może przekroczyć wcześniej zakładane 5,3 proc. PKB, a dodatkowo o ok. 3 proc. PKB zwiększy się dług publiczny z tytułu pożyczki dla banków. Dopóki nie zostanie utworzony ogólnoeuropejski nadzór bankowy, banki komercyjne nie będą mogły bezpośrednio pożyczać środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i w całym procesie będą musiały pośredniczyć rządy, a pożyczane środki będą obciążać publiczne finanse. Ministrowie finansów nie uszczegółowili natomiast jak wielka będzie całkowita kwota pomocy dla hiszpańskich banków, ani czy przed uruchomieniem nadzoru nie będzie konieczna kolejna transza pożyczki, co nie wróży dobrze dla hiszpańskich finansów. Przy całej puli pytań bez odpowiedzi trochę dziwi spadek rentowności hiszpańskich obligacji dziesięcioletnich o 25 pb do 6,81 proc. Bardzo możliwe, że jest to ostatni korekcyjny ruch przed kolejnym wzrostem dochodowości, a wtorkowy optymizm może bardzo szybko się ulotnić.

Wątpliwości co do trwałości poprawy sentymentu budzi chociażby wczorajsze zachowanie eurodolara, który na koniec dnia testował dwuletnie minima na 1,2235 i taka słabość euro bynajmniej nie świadczy o powrocie optymizmu w ocenie sytuacji w strefie euro. Słabość euro tłumaczyć mogą ostatnie doniesienia troiki (eksperci Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego), która chce wstrzymać wypłatę kolejnej transzy pomocy dla Grecji do września z powodu niewypełnienia 210 warunków umowy pożyczkowej. Tym samym Ateny mogą być zmuszone do trudnych przetasowań w wydatkach publicznych, aby znaleźć pieniądze na wykup 2,6 mld euro obligacji zapadających 20 sierpnia. Patrząc historycznie na skłonność Grecji do cięć budżetowych będzie to bardzo trudne do wykonania.

Najnowszym elementem obaw z punktu widzenia euro są obrady niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który bada, czy zmiany zasad funkcjonowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego są legalne w świetle niemieckiego prawa. EMS jest kluczowym narzędziem w wyciagnięciu Europy z kryzysu i zerwaniu powiązań między zadłużeniem państw a trudną sytuacją sektora bankowego. Bez poparcia Niemiec, EMS, który pierwotnie miał ruszyć 1 lipca, a potem termin został przesunięty na 9 lipca, nie może funkcjonować.

Na tym tle wyjątkowo pozytywnie prezentował się złoty. Zarówno wypadł lepiej w porównaniu z pozostałymi walutami regionu, jak również zerwał korelację z eurodolarem. Aprecjacja polskiej waluty wynikała z dużego zainteresowanie ze strony londyńskich banków, które w tych trudnych czasach zerowych stóp procentowych w głównych gospodarkach zaczynają szukać innych, relatywnie bezpiecznych miejsc do alokacji kapitału. Coraz częściej polskiej gospodarce towarzyszy termin „bezpiecznej przystani”, choć to określenie na razie wydaje się jednak być na wyrost, a ryzyko przeceny złotego przy kolejnej fali pogorszenia nastrojów rynkowych jest wciąż duże.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

Rynek ma nadzieje na przełom między USA oraz Chinami

2025-05-09 Poranny komentarz walutowy XTB
W trakcie najbliższego weekendu ma dojść do pierwszych poważniejszych negocjacji handlowych między USA oraz Chinami. Rozmowy te mają odbyć się w Szwajcarii. Oczekiwania przed tą rozmową są dosyć pozytywne, biorąc pod uwagę porozumienie handlowe między USA oraz Wielką Brytanią, choć jednocześnie wielokrotnie w tym tygodniu Trump podminowywał ewentualną skłonność do obniżania stawek celnych. Co to znaczy dla rynku, a w szczególności dla amerykańskiego dolara?
Złoty bez reakcji na decyzję RPP

Złoty bez reakcji na decyzję RPP

2025-05-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Można powiedzieć „wreszcie” stopy procentowe w Polsce wędrują w dół. Rada zdecydowała się na taką pierwszą, ale nie ostatnią obniżkę. Okres wysokiego oprocentowania powoli dobiega końca. Złoty jednak nie reaguje. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych od razu o 50 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna powędruje z 5,75 na 5,25%.
RPP w końcu obniża stopy!

RPP w końcu obniża stopy!

2025-05-07 Market News XTB
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. Na decyzję o obniżce stóp procentowych musieliśmy czekać bardzo długo, gdyż poprzednia decyzja o obniżce była podjęta ostatnim razem w październiku 2023 roku. Główna stopa procentowa została obniżona z poziomu 5,75% do poziomu 5,25%. Co stało za dzisiejszą decyzją?
Będzie odwilż z Chinami?

Będzie odwilż z Chinami?

2025-05-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy ranek przynosi poprawę nastrojów po tym, jak strona amerykańska podała, że w weekend dojdzie do spotkania z przedstawicielami Chin (Pekin ma reprezentować wicepremier He Lifeng), co zostało odebrane jako sygnał, że pomimo mieszanych informacji z ostatnich dni, sprawy idą jednak w dobrym kierunku. Rozmowy mają potrwać dwa dni, a Amerykanie będą reprezentowani głównie przez Scotta Bessenta (Sekretarza Skarbu) i Jamiesona Greera (przedstawiciela ds. handlu).
Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

Fed nie zaskoczy. A co zrobi RPP?

2025-05-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed nie zaskoczy dziś rynku. Pozostawienie stóp na niezmienionym poziomie to scenariusz bazowy. Istnieje wciąż zbyt wiele niepewności związanych ze skutkami polityki celnej USA, dlatego Rezerwa Federalna woli wybrać ostrożniejszy wariant, który oznacza wyższe stopy przez dłuższy czas. Dzisiejsze wieczorne wydarzenie nie powinno zatem stanowić przełomu dla dolara amerykańskiego.
Dzień decyzji RPP i FED!

Dzień decyzji RPP i FED!

2025-05-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważną sesję na rynkach finansowych, która obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się przede wszystkim na decyzji Narodowego Banku Polskiego oraz amerykańskiego Fed’u. Oczekiwania dotyczące decyzji RPP są dosyć jasne po wyraźnej zmianie komunikacji sprzed miesiąca. Prezes Glapiński komentował, że w 2025 roku możliwe są dwa cięcia po 50 pb i taki scenariusz z nawiązką wycenia rynek kontraktów FRA.
Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.