Hiszpania – wątpliwe powody do zadowolenia

Hiszpania – wątpliwe powody do zadowolenia
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-07-11 (10:26)

Do końca lipca Hiszpania ma otrzymać z unijnych funduszy ratunkowych 30 mld euro na dokapitalizowanie krajowych banków komercyjnych pogrążonych w stratach wynikających z pęknięcia bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Dodatkowo do 2014 r. wydłużono Madrytowi termin, w którym jest zobowiązany sprowadzić deficyt budżetowy do poziomu 3 proc. PKB.

Oznacza to, że w tym roku dziura budżetowa może przekroczyć wcześniej zakładane 5,3 proc. PKB, a dodatkowo o ok. 3 proc. PKB zwiększy się dług publiczny z tytułu pożyczki dla banków. Dopóki nie zostanie utworzony ogólnoeuropejski nadzór bankowy, banki komercyjne nie będą mogły bezpośrednio pożyczać środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego i w całym procesie będą musiały pośredniczyć rządy, a pożyczane środki będą obciążać publiczne finanse. Ministrowie finansów nie uszczegółowili natomiast jak wielka będzie całkowita kwota pomocy dla hiszpańskich banków, ani czy przed uruchomieniem nadzoru nie będzie konieczna kolejna transza pożyczki, co nie wróży dobrze dla hiszpańskich finansów. Przy całej puli pytań bez odpowiedzi trochę dziwi spadek rentowności hiszpańskich obligacji dziesięcioletnich o 25 pb do 6,81 proc. Bardzo możliwe, że jest to ostatni korekcyjny ruch przed kolejnym wzrostem dochodowości, a wtorkowy optymizm może bardzo szybko się ulotnić.

Wątpliwości co do trwałości poprawy sentymentu budzi chociażby wczorajsze zachowanie eurodolara, który na koniec dnia testował dwuletnie minima na 1,2235 i taka słabość euro bynajmniej nie świadczy o powrocie optymizmu w ocenie sytuacji w strefie euro. Słabość euro tłumaczyć mogą ostatnie doniesienia troiki (eksperci Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego), która chce wstrzymać wypłatę kolejnej transzy pomocy dla Grecji do września z powodu niewypełnienia 210 warunków umowy pożyczkowej. Tym samym Ateny mogą być zmuszone do trudnych przetasowań w wydatkach publicznych, aby znaleźć pieniądze na wykup 2,6 mld euro obligacji zapadających 20 sierpnia. Patrząc historycznie na skłonność Grecji do cięć budżetowych będzie to bardzo trudne do wykonania.

Najnowszym elementem obaw z punktu widzenia euro są obrady niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który bada, czy zmiany zasad funkcjonowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego są legalne w świetle niemieckiego prawa. EMS jest kluczowym narzędziem w wyciagnięciu Europy z kryzysu i zerwaniu powiązań między zadłużeniem państw a trudną sytuacją sektora bankowego. Bez poparcia Niemiec, EMS, który pierwotnie miał ruszyć 1 lipca, a potem termin został przesunięty na 9 lipca, nie może funkcjonować.

Na tym tle wyjątkowo pozytywnie prezentował się złoty. Zarówno wypadł lepiej w porównaniu z pozostałymi walutami regionu, jak również zerwał korelację z eurodolarem. Aprecjacja polskiej waluty wynikała z dużego zainteresowanie ze strony londyńskich banków, które w tych trudnych czasach zerowych stóp procentowych w głównych gospodarkach zaczynają szukać innych, relatywnie bezpiecznych miejsc do alokacji kapitału. Coraz częściej polskiej gospodarce towarzyszy termin „bezpiecznej przystani”, choć to określenie na razie wydaje się jednak być na wyrost, a ryzyko przeceny złotego przy kolejnej fali pogorszenia nastrojów rynkowych jest wciąż duże.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.